FOTOĞRAFLAR
VİDEOLAR
AFİŞLER

FOTOĞRAFLAR

Girne American Universitesi İletişim Fakültesi
Fotoğraflar

VİDEOLAR

Girne American Universitesi İletişim Fakültesi
Videolar

AFİŞLER

Girne American Universitesi İletişim Fakültesi
Afişler

SINAVLAR
DERS PROG.
STAJ

SINAV TARİHLERİ

Girne American Universitesi İletişim Fakültesi
Sınav Tarihleri

DERS PROGRAMI

Girne American Universitesi İletişim Fakültesi
Ders Programları

STAJ

Girne American Universitesi İletişim Fakültesi
Staj Bilgileri

Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

Popüler isimlerden 'herkes için sinema'

Tarih: 21/10/2012
Projenin koordinatörlerinden akademisyen Sema Fener sinema eğitim programıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Programlar 14 Ocak Cumartesi günü başlayacak ve ilk dönem sekiz hafta sürecek. SİYAD “ Sinema Yazarları Derneği ile ortaklaşa bir bölümünde program dahilinde olduğu Antrakt Sinema Matineleri’nde Türkiye sinemasının önemli isimleri eğitim verecek.Tanıtımlarınızda ’herkes için sinema’ diyorsunuz?

Evet sinemanın özen gerektiren pahalı bir uğraş olduğunu yadsımaksızın herkesin yapabileceği bir sanat dalı olduğunu düşünüyoruz¦ Sekiz haftalık disiplinlerimizle herkese sinemanın kurallarıyla yapılabileceğini göstermek ve bu alanda hayalleri olanları memnun etmek, bu hayallerine ulaşmalarını sağlamak istiyoruz¦Muadillerinizden bir farkınız var mı?

Türkiye’de son yıllarda hayli rağbet gören iletişim fakülteleri ve güzel sanatlar fakülteleri mevcut¦ Bu oluşumlar içerisinde sinema da var¦ Bizim amacımız sinema yapmak isteyen bireylerin bu fakültelerde alacaklara eğitime bir altyapı oluşturmak, herhangi bir fakülteye girmeyi planlamayanlar için de hızlı ve sistemli bir şekilde sinemanın nasıl yapılabileceğinin temelini göstermek¦ Türkiye’de sinemanın çeşitli alanlarında benzer programlar yapılmış olsa da nerdeyse tamamı bir tutarlılık ve süreklilik gösterememiştir¦ Amacımız bu programın sürekliliğini sağlamak ve Antrakt Sinema Matineleri’nin güçlü bir referans olmasını sağlamak¦ Sinema yaşamımıza orta vadede yeni isimler kazandırmak,sinemayı teşvik etmek¦.Eğitimler hangi alanlarda verilecek?

Aslında bu iki yıl içerisinde bir sinema okuluna dönüştürmeyi planladığımız bir proje¦ Başlangıçta teknik ekipmana ihtiyaç duyulan dalları kapsam içine almadık. Gerçekleşecek sinema oturumları ilk olarak Yapım, Senaryo Yazım Tekniği ve Sinema-Televizyon Oyunculuğu başlıklarıyla yapılacak. Katılmak isteyenler bu üç başlığa birden katılabileceği gibi yalnızca birini de tercih edebilecek. Herhangi bir başlığı tercih eden katılımcı zorunlu olarak temel sinema eğitimi almak durumunda¦Ana başlıklar dışında katılımcılara bu program ne vaad ediyor?

Alanında uzman kişilerden tercih ettikleri başlıklarla ilgili temel bilgilerin alınması dışında, her katılımcıyı formasyonu çerçevesinde film setlerine yönlendireceğiz¦ Yerinde deneyimleme imkanı olacak her katılımcının¦ Bunun yanı sıra gene teknik çalışmaların yapıldığı laboratuvarlara da ziyaretlerde bulunacağız. Her hafta bütün katılımcıların ücretsiz olarak faydalanacağı film analizi seanslarımız olacak¦ Bu analizleri SİYAD-Sinema Yazarları Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştiriyoruz¦ Filmler yönetmen, yapımcı ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek¦ Her katılımcı tamamladığı program sonunda program sertifikası alacak¦ Elbette oturumlar süresince de, eğitmenler eşliğinde küçük üretimlerimiz de olacak¦ Güçlü kadromuzun sinema piyasası içerisindeki referansları katılımcıların süreci tamamlamasıyla büyük bir ayrıcalığa da dönüşecek¦Eğitmenler arasında hangi isimler var?

Sinema-Televizyon Oyunculuğu deneyimli tiyatrocu Metin Belgin başkanlığında, Türkiye’nin büyük oyuncusu Füsun Demirel, Bülent Emin Yarar, Uğur Polat, Dolunay Soysert, Bennu Yıldırımlar gibi kitlelerin sevdiği ve takip ettiği kişiler tarafından veriliyor. Senaryo Yazım Tekniği, usta senarist Hüseyin Kuzu yönetiminde veriliyor. Bu alanda Mert Fırat, Semir Aslanyürek ve Turgut Yasalar’da konuk eğitmen olarak deneyimlerini katılımcılarla paylaşacaklar. Son olarak Yapım disiplinini tercih edecek katılımcılar da Sevilay Demirci, Sabahattin Çetin ve Sema Fener ile sekiz haftalık programı tamamlayacaklar¦ Burada saymadığım sinema sektörünün başka değerli isimleri de konuk olarak programa katılacaklar¦ Detaylı bilgi programın ’antraktmatine.com’ adlı internet sitesinde alınabilir¦Program ve gösterimler nerede yapılacak ve ortalama maliyet ne kada rolacak?

Program dahilindeki üç disiplinin her birine katılım üst sayısı 20, alt sayısı ise 5¦ Başlangıçta işimiz bir az zor¦ İlk kez bu programı icra ediyoruz¦ Disiplinlere 5 kişiden az bir başvuru olursa ne yazık ki o disiplin açılmayacak¦ Bir oturumdan faydalanacak maksimum kişi sayısı ise 20 olacak. Yeterli başvuru elde edilirse programlar Levent’te bir iş merkezinin konferans salonunda yapılacak¦ Katılımcılar bir saatlik oturum karşılığında ortalama 3 sinema biletinin toplam tutarına eşdeğer bir bütçeye hazırlıklı olmalılar¦

Antrakt Sinema Matineleri’nin ilk dönemine başvurular 13 Ocak 2012 Cuma gününe kadar alınacak. İlk dönem 14 Ocak 2012 Cumartesi günü başlayacak ve 04 Mart 2012 Pazar günü sona erecek. Programa katılacaklara dönem sonu ortak proje, set ve laboratuvar ziyaretleri ile yerinde deneyimleme, film analizleri ve çeşitli aktiviteler de vaad ediliyor. Detaylı bilginin programın resmi internet sitesi http://www.antraktmatine.com adresinden ve 0 212 251 26 24 numaralı irtibat telefonundan alınabileceği gibi programın medya paylaşım sitelerindeki adresleri ise şöyle: http://www.antraktmatine.com - http://www.antraktmatine.com